Książki

Seria z Chyłką Remigiusza Mroza, czyli prawniczy thriller wart polecenia.

W końcu przychodzę do Was z nowym wpisem. Ostatnio miałam dodatkową pracę, mało interesujące rzeczy do napisani,a więc odpuściłam pisanie postów na przymus. Nie ma co się tłumaczyć, nie zawsze są chęci i motywacja do dalszego działania, chyba każdy o tym wie 🙂 A dziś powrót do serii postów o polecanych książkach, które miałam okazję ostatnio przeczytać. Dawno już chyba takiego postu nie było, bo do tej pory skupiłam się na jednej serii książek. Dziesięć pozycji za mną więc czas na małe podsumowanie, czyli seria z Chyłką Remigiusza Mroza i czy warto ją przeczytać.

Jeżeli chodzi o książki to czytam głównie autorów zagranicznych w tematyce kryminałów, czasem lekkich romansach czy prostych historiach. Dużą część przeczytanych książek poleca moja mama, która ma trochę więcej czasu na przeczytanie i wyszukiwanie nowych pozycji. Tak było także w tym przypadku, kiedy opowiedziała mi o serii Remigiusza Mroza, że może mnie wciągnąć i się spodobać.

Seria z Chyłką Remigiusza Mroza

O czym są książki? Cała seria opowiada o dwójce prawników, a dokładniej o charakternej prawniczce Chyłce i młodym aplikancie Kordianie. Oprócz spraw sądowych poznajemy ich życiem prywatne. Każdy tom opowiada o innej sprawie, ale ich codziennie życiowe losy są kontynuowane i rozwijane. Zatem jeżeli chcecie przeczytać tą serię to musicie trzymać się kolejności. Cykl z Chyłką jest thrillerem prawniczym opowiadającym o manipulacjach i intrygach toczących się w ciekawym prawniczym świecie. Do prawa i bardziej humanistycznych zawodów mi daleko, ale muszę przyznać, że ten świat mnie wciągnął i zaciekawił. Jaka jest kolejność serii o Chyłce Remigiusza Mroza?

Kolejność tomów
  1. Kasacja – Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar.
  2. Zaginięcie – Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje.
  3. Rewizja – Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem. Pogrążony w żałobie mężczyzna spodziewa się problemów, ale to, co go spotyka, przechodzi jego najśmielsze obawy…
  4. Immunitet – Najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje publicznie oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nic go nie łączy. Ofiara pochodzi z innego miasta i nigdy nie spotkała swojego rzekomego oprawcy, mimo to prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu. Spisek na szczytach władzy? Polityczna zemsta? A może sędzia jest winny?
  5. Inwigilacja – Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu na wakacjach w Egipcie, odnajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, i mimo że rodzice rozpoznają w nim syna, on sam utrzymuje, że nie ma z zaginionym nic wspólnego. Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się zarzuty, że przygotowuje zamach terrorystyczny, zwraca się o pomoc do prawniczki, która niegdyś zasłynęła obroną pewnego Roma.
  6. Oskarżenie – Od serii brutalnych morderstw pod Warszawą minęły cztery lata. Sprawcę ujęto, skazano, a potem osadzono w więzieniu. Dowody wskazujące na dawną legendę „Solidarności” były nie do podważenia. Mimo to pewnego dnia mecenas Joanna Chyłka otrzymuje list od żony skazańca, w którym kobieta twierdzi, że odkryła nowe dowody na niewinność męża. Prawniczka przypuszcza, że to jedna z wielu spraw, którym nie warto poświęcać uwagi…
  7. Oskarżenie – Znany warszawski ginekolog niespodziewanie otrzymuje ogromny spadek od jednej ze swoich pacjentek, choć przyjął ją w gabinecie tylko raz. W skład masy spadkowej wchodzi zapuszczona nieruchomość, która lata temu po reprywatyzacji stała się własnością kobiety. Kiedy lekarz jedzie na miejsce, czeka go kolejne zaskoczenie – odnajduje zwłoki w stanie zaawansowanego rozkładu, a niedługo potem ginekologiem interesuje się policja, gotowa aresztować go za przestępstwo.
  8. Kontratyp – W drodze na Annapurnę, jeden z najgroźniejszych szczytów na świecie, ginie troje polskich wspinaczy. Ekipy ratunkowe odnajdują jedynie przysypane śniegiem, poskręcane liny, ale nie trafiają na żaden inny ślad po grupie. Kilka tygodni później jedyna członkini wyprawy pojawia się na granicy nepalsko-tybetańskiej, po czym zostaje zatrzymana. Polscy śledczy przewożą ją do kraju, gdzie ma odpowiadać za zabójstwo – okazuje się bowiem, że aby przeżyć w górach, doprowadziła do śmierci swoich towarzyszy.
  9. Umorzenie – Idealna rodzina. Szczęśliwe małżeństwo, kochająca żona i oddany mąż, dla którego dwójka dzieci jest całym światem. Wydawało się, że nic nie zakłóci idylli, którą cieszyli się Skalscy. Do czasu. Pewnej nocy sąsiedzi słyszą krzyki dochodzące z domu, a kiedy policjanci zjawiają się na miejscu, odnajdują bestialsko zamordowanych matkę z dziećmi. Jedyny trop wiedzie do głowy rodziny, mimo że mężczyzna nigdy nie podniósł ręki na bliskich. Dlaczego zabił? Co takiego sprawiło, że z idealnego męża zmienił się w potwora?
  10. Wyrok – Po zdanym egzaminie adwokackim świeżo upieczony mecenas Oryński ma zastąpić Chyłkę jako główna siła napędowa kancelarii Żelazny & McVay. Pierwsza sprawa, jaką poprowadzi, niechybnie zaważy na całej jego przyszłości zawodowej. Kordian nie ma jednak żadnego wyboru – zostaje zmuszony przez Piotra Langera, by podjąć się obrony pewnego chłopaka w Poznaniu. Co ich łączy? I dlaczego Langerowi tak zależy na jego obronie?

Wszystkie opisy są ze strony Remigiusza Mroza.

Odczucia

Pierwsze 5-6 tonów wciągnęło mnie na całego. Jedna książkę potrafiłam przeczytać w jeden weekend i jak to stwierdziła moja mama „zachyłkowałam się”. Historia, postacie, a w szczególności tytułowa Chyłka i jej charakter powodowały, że czytałam bez przerwy wyczekując jak rozwinie się dana akcja. Niejednokrotnie śmiałam się od czytnika z powodu głównej bohaterki i jej sytuacyjnych tekstów. Nie zawsze byłam też wstanie odgadnąć jak dana sprawa się zakończy i co nowego los przyniesie bohaterom książki.

A co z kolejnymi tomami? No cóż, chyba zbyt dużo już tego było. Powtarzalność, bohaterowie którzy zaczęli lekko denerwować ich bezmyślnością i podporządkowywanie się jednej osobie i zbyt wymyślne i przesadzone już historie. Może gdybym zrobiła sobie przerwę i za jakiś czas wróciła do kolejnych części było by inaczej. Kolejne części nie powodowały, że z chęcią wracałam do książki, tylko odkładałam ich dokończenie na kiedy indziej. Nie ciekawiło mnie tak bardzo ich zakończenie i o czym przeczytam dalej. W pierwszych tomach po zakończeniu jednej książki od razu włączałam drugą żeby zobaczyć jak rozwinie się zakończony temat z końcówki poprzedniej części. Pod koniec już tak niestety nie było. Sama seria zakończyła się tak, że można ją dalej rozwijać i pewnie też tak będzie, ale myślę że szybko po nią nie wrócę.

Serial Chyłka

Jeżeli nie jesteście fanami książek i nie do końca lubicie usiąść wieczorem w fotelu z książką, to możecie obejrzeć serial oparty właśnie na tych książkach. Znajdziecie go na przykład na Player.pl. Ja osobiście nie oglądałam i póki co chyba nie zamierzam, ale może kiedyś do niego wrócę. Nie wiem na ile jest zbliżony do książek, jedynie wiem że pierwsza część serialu to drugi tom książki, więc nie do końca jest zachowana kolejność. Dajcie znać czy oglądaliście i czy warto!

Czy warto przeczytać?

Seria z Chyłką Remigiusza Mroza warta jest polecenia? Jeżeli lubicie lekko humorystyczne, wciągające pozycje idące w kierunku thrillerów to jak najbardziej jest to cykl dla Was. Książki czyta się lekko i przyjemnie, prawniczy świat wciąga nawet jeśli nie jest dla nas interesujący. Jedyna może mała rada, jeżeli zaczynacie odczuwać niechęć do czytania kolejnych część to zróbcie sobie przerwę, może odbiór tych kolejnych części będzie lepszy niż w moim przypadku. Czy wrócę do innych książek Mroza? Myślę, że za jakiś czas na pewno, ale póki co zmieniam autora i szukam czegoś innego.

Ja zabieram się teraz za lekką i krótką książkę Jego babeczka, czyli kontynuacja książek o których pisałam TU.

Seria z Chyłką Remigiusza Mroza – kto czytał? A może czytaliście jakieś inne serie i je polecacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *