Lifestyle

Plusy i minusy miejskich hulajnóg elektrycznych

W ostatnim czasie w wielu miastach można zauważyć nowy trend w korzystaniu z urządzeń elektrycznych. Mamy do wyboru deski, hulajnogi, segway’e i wiele innych. Wiele osób korzysta ze swoich prywatnych, ale możemy skorzystać także z wypożyczalni „miejskich”. Prywatne firmy oferują wypożyczenie hulajnogi na minuty. W naszym mieście także pojawiła się taka wypożyczalnia, więc postanowiliśmy przetestować. Jakie są plusy i minusy miejskich hulajnóg elektrycznych?

Blinkeecity i hulajnogi elektryczne

W ofercie firmy blinkee.city mamy możliwość wypożyczenia hulajnogi poprzez aplikację na telefonie. Wystarczy pobrać aplikację, zarejestrować się i podać kartę płatniczą. Po wszystkim możemy zacząć korzystać z dostępnych pojazdów elektrycznych.

Po wejściu w aplikację włącza się mapa na której zaznaczone są dostępne hulajnogi. Możemy kliknąć na dany pojazd i sprawdzić np. jaki ma zasięg oraz ją zarezerwować. Czas rezerwacji to 15 min, który pokazuje się nam w prawym dolnym rogu, dzięki czemu wiemy, ile czasu nam jeszcze zostało.

W weekendy w naszym mieście często większość pojazdów jest zarezerwowanych, więc mieliśmy problem żeby znaleźć dwie hulajnogi obok siebie i je przetestować. Jak już dwie się pojawiły to szybko kliknęliśmy w aplikacji rezerwuj. Niestety w między czasie jedna rezerwacja nam przepadła i ktoś inny zarezerwował. Byliśmy w pobliżu więc postanowiliśmy mimo wszystko udać się do miejsca gdzie stały i poczekać aż komuś rezerwacja także przepadnie. Okazało się, że przyszły kolejne 2 osoby, które tak jak my czekały na rezerwację drugiej hulajnogi 🙂 Dziś piszę ten post co oznacza, że to nam udało się je wypożyczyć.

Plusy minusy hulajnóg elektrycznych

Kiedy już jesteśmy przy hulajnodze, w aplikacji klikamy wypożycz i pojazd jest gotowy do jazdy. Wystarczy odepchnąć się i wcisnąć przycisk gazu. Mamy także drugi przycisk hamulca, który dość szybko reaguje więc trzeba uważać. Dodatkowo jest hamulec nożny jak w zwykłej hulajnodze, stopka i światełka. Na prostym chodniku rozpędziłam się do 27 km/h, może dałoby radę więcej, ale widziałam już zakręt i ludzi więc zwolniłam 🙂

Cena

Rezerwacja jest darmowa. Na sam start przy włączeniu hulajnogi mamy opłatę 2,50 zł. Każda kolejna minuta jazdy to 0,49 groszy. Jeżeli planujemy na dłużej się zatrzymać i z kimś porozmawiać czy zajść do sklepu to możemy włączyć w aplikacji pauzę. Koszt podczas postoju to 0,09 gr/ 1 min. Dodatkowym kosztem może być pozostawienie hulajnogi poza strefą.

Co to jest ta strefa?

Nie wiem jak wygląda to w innych miastach, ale u nas niestety całe miasto nie jest objęte strefą. Po wejściu w aplikację, na mapie mamy zaznaczoną strefę (kolor różowy) w której możemy zostawić hulajnogę. Zatem nie możemy wypożyczyć hulajnogi w każdym miejscu ani jej tam zostawić. Nie wiem czy te strefy będą się sukcesywnie powiększać, ale mam nadzieję, że tak.

Plusy i minusy miejskich hulajnóg elektrycznych

Plusy:
– w szybki sposób można dostać się w różne części miasta
– w przypadku wypożyczalni nie musicie martwić się co z nią zrobić, po prostu zostawiacie gdzie chcecie (prawie)
– nie musimy mieć dobrej kondycji, jak w przypadku zwykłej hulajnogi (chociaż nie wiem czy to plus, bo każdemu przyda się trochę ruchu)
– dużo frajdy! 🙂

Minusy:
– cena (bynajmniej dla nas) – za około 30 min jazdy zapłacimy 17 zł za osobę, więc całkiem sporo
– nie ma uregulowanych przepisów
– trzeba być bardzo uważnym (może to nie minus, ale należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w stosunku do pieszych jak i samochodów!)
– brak strefy na całe miasto, nie wszędzie możemy ją zostawić
– mało hulajnóg jest dostępnych w pobliżu (może z czasem będzie ich więcej)
– brak aktywności fizycznej

Plusy minusy hulajnóg elektrycznych

Jak widać są plusy i minusy miejskich hulajnóg elektrycznych. Myślę, że my osobiście rzadko będziemy korzystać z tego środku transportu w naszym mieście. Mało kiedy są blisko dostępne, cena nie jest mała i nie mogę zostawić jej gdzie chcę. Sprawia na pewno dużo przyjemności i szybko możemy się nią przedostać w różne części miasta. Ogólnie warto skorzystać i sprawdzić czy Wam się to spodoba. Jeżeli już miałabym korzystać, to kupiłabym sobie własną, może kiedyś tak będzie 🙂

A Wy korzystaliście z wypożyczalni hulajnóg, albo może macie swoje prywatne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *