Czy trądzik pojawia się tylko przed okresem?

Naturalny cykl miesiączkowy u kobiety sprawia, że zachodzą w jej organizmie zmiany hormonalne(odpowiadające np. za owulację). Jednocześnie zmiany te mają wpływ na nastrój czy stan skóry. Skóra w trakcie zmian poziomu hormonów może nadmiernie przetłuszczać się, mogą powstawać niedoskonałości i zmiany trądzikowe.

Czego wymaga skóra w różnych fazach cyklu miesięcznego?

Podczas cyklu miesiączkowego niektóre kobiety szczególnie odczuwają zmiany poziomu hormonów. Przed miesiączką mogą pojawić się takie objawy jak:

 • kiepski nastrój,
 • napięcie,
 • pogorszony wygląd skóry.

W organizmie zmianie ulega poziom takich hormonów jak estrogen czy progesteron(regulują cykl miesiączkowy). Jeszcze przed pojawieniem się miesiączki mogą pojawić się niedoskonałości w postaci trądziku pospolitego lub nastąpić zaostrzenie się już istniejących zmian. Uznaje się, że odpowiada za to zwiększony poziom progesteronu.

Cera początkiem cyklu miesiączkowego zwykle bywa przesuszona i bardziej wrażliwa, a przyczyną jest niski poziom estrogenu. Z tego powodu cera wygląda na zmęczoną i podrażnioną. W tym okresie należy skupić się na nawilżaniu cery i stosowaniu łagodnych kosmetyków. Najlepszy czas dla skóry to faza około owulacyjna, gdyż wtedy poziom estrogenu zaczyna rosnąć(szczytowy poziom ok. 16 dnia cyklu, w trakcie jajeczkowania). Czas przed i w trakcie owulacji jest najlepszym momentem dla skóry, która wygląda na zregenerowaną oraz rozświetloną. Odpowiedni poziom estrogenu zapewnia, że:

 • niedoskonałości szybko się goją,
 • cera jest nawilżona,
 • nowe wykwity się nie pojawiają.

Przed miesiączką skóra jest najbardziej narażona na powstawanie niedoskonałości. W tym momencie mogą pojawić się  krostki, grudki czy zaskórniki, dlatego też należy zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację. Z kolei końcem cyklu miesiączkowego warto pamiętać o delikatnym oczyszczaniu cery kosmetykami niezawierającymi alkoholu i drażniących substancji. Cerę najlepiej jest nawilżać beztłuszczowymi kosmetykami(nie zatykają porów). Po zakończonej miesiączce cera powinna wrócić do normy. Niestety normą są pryszcze przed okresem a ciąża niestety nie zawsze oznacza brak trądziku. Każda kobieta doświadcza odmiennych objawów wahań hormonalnych związanych z cyklem miesiączkowym.

Czy trądzik znika po zajściu w ciążę?

Trądzik może także pojawić się w trakcie trwania ciąży, co jest efektem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej. W okresie ciąży wzrasta poziom progesteronu i androgenów, co wpływa na pobudzenie gruczołów łojowych i zwiększone wydzielanie sebum. Z kolei zablokowane ujścia gruczołów powodują rozwój bakterii i w efekcie pojawia się trądzik. Zwykle pojawia się na twarzy i plecach, w trakcie pierwszego trymestru ciąży. Dodatkowo może dolegać równocześnie z przetłuszczającymi się włosami. Natomiast już w drugim i trzecim trymestrze spore grono kobiet zauważa poprawę stanu cery(co może być związane z działaniem estrogenów). Na stan skóry kobiety ciężarnej wpływ mają też stres i nieprawidłowe odżywianie(np. czekolada czy ostre potrawy). Warto zwrócić uwagę, że trądzik może pozostać z kobietą nawet po urodzeniu dziecka i będzie dokuczał podczas karmienia piersią(co jest związane ze zwiększonym stężeniem prolaktyny).

Czy można leczyć trądzik w ciąży?

W trakcie ciąży każde leczenie jest utrudnione, gdyż ciężarna nie może przyjmować wielu leków. Leki na trądzik są niebezpieczne dla płodu, gdyż mogą doprowadzić do groźnych zaburzeń rozwojowych. Z tego powodu bronią w walce z trądzikiem w ciąży pozostaje odpowiednia pielęgnacja cery w postaci:

 • stosowania kremów,
 • dokładnego demakijażu,
 • zamiany kosmetyków na te o charakterze antybakteryjnym,
 • konsultacji z lekarzem ginekologiem lub dermatologiem przyjmowanie choćby ziołowych leków;
 • pozostawienie niektórych zabiegów kosmetycznych  na czas po urodzeniu dziecka.