Skóra twarzy z wiekiem wymaga różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z tego powodu skóra twarzy osoby po 30. roku życia gorzej niż w latach poprzednich znosi nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne, źle wykonany demakijaż czy niewłaściwie dobrane kosmetyki. Czas po 30 to już walka z pierwszymi oznakami starzenia.
Jaka jest cera po 30-stce?
Po 30. roku życia można zauważyć już pierwsze oznaki starzenia się skóry jak:
- zmarszczki,
- utrata jędrności czy elastyczności,
- zmniejszenie zdolności regeneracyjnej komórek,
- utrata witalności, blasku czy odpowiedniego poziomu nawilżenia,
- mniejsza odporność na działanie zewnętrznych czynników.
Z tych powodów istotna jest odpowiedź na pytanie jak dbać o skórę twarzy po 30?
Zdrowie cery. Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery po 30?
Po 30.roku życia najważniejsze jest, aby oczyszczać skórę z resztek makijażu. Warto podkreślić, że kosmetyki kolorowe niedokładnie zmyte to źródło zmarszczek, gdyż zakłócają procesy odnowy, przyciągają zanieczyszczenia, a nawet prowadzą do stresu oksydacyjnego. Przede wszystkim kolorowe kosmetyki utrudniają złuszczanie się naskórka. Dlatego też w tym wieku warto posiadać dobry płyn do demakijażu i zawsze dokładnie zmywać kosmetyki kolorowe z twarzy.
Na tym etapie życia należy zadbać także o oczyszczanie twarzy, gdyż cera bez zanieczyszczeń i złogów martwego naskórka ulega szybszej regeneracji oraz lepiej wchłania odżywcze składniki z kosmetyków. Z tego powodu każdego dnia należy rozpocząć pielęgnację od umycia twarzy delikatnym kosmetykiem do demakijażu(posiada składniki pielęgnujące łagodzące oraz witaminy), a raz w tygodniu należy sięgnąć po peeling do twarzy. Kosmetyki należy dobrać do typu swojej cery.
Kolejnym krokiem w pielęgnacji cery po 30. roku życia jest jej tonizowanie, które przynosi ukojenie dla cery(łagodzi podrażnienia i przywraca prawidłowy, kwaśny odczyn skóry). Tonik dla skóry w tym wieku musi być bogaty w składniki odżywcze, ale można też zastąpić go np. hydrolatem z róży damasceńskiej czy z lawendy.
Warto także dla skóry twarzy po 30 dobrać dobre serum pod krem. Powinno być wybrane z uwzględnieniem wieku oraz rodzaju i potrzeb skóry. Serum powinno spowalniać procesy starzenia skóry dzięki takim składnikom jak:
- witamina C i E,
- kolagen,
- koenzym Q10.
Powszechnie wiadomo, że z wiekiem zmniejsza się funkcja ochronna skóry, powłoka lipidów ulega zaburzeniu, natomiast cera traci nawilżenie. Tymczasem im mniejsze nawilżenie skóry, tym szybciej pojawiają się zmarszczki. Dlatego także ważne jest, aby pilnować poziom nawilżenia cery, wspomagać skórę przed ucieczką wody z wnętrza(pomocny jest np. kwas hialuronowy). Warto również stosować kremy ograniczające przeznaskórkową utratę wody ze skóry. Stosowany krem musi być bogaty w emolienty tworzące lipidową barierę skóry. Dobrym wyborem będzie krem z olejkami lub dodanie kilku kropli naturalnego olejku do codziennej porcji stosowanego kremu. Po 30. roku życia warto także pamiętać o substancjach pobudzających produkcję kolagenu i elastyny oraz o ochronie UV(krem stosowany każdego dnia musi zawierać wysoki filtr przeciwsłoneczny(SPF minimum 20, ale najlepiej 30). Po 30 obowiązkowo należy stosować dobry krem pod oczy, gdyż delikatna skóra pod oczami starzeje się najszybciej i wymaga wsparcia. Krem pod oczy powinien zawierać takie składniki jak:
- kofeina,
- masło kawowe,
- kawior,
- koenzym Q10,
- witamina E,
- ekstrakty z ogórka i zielonej lub białej herbaty.
Pielęgnacja skóry twarzy po 30 powinna być schematyczna i obejmować takie etapy jak:
- solidny demakijaż i oczyszczanie(z użyciem pianki i płynu micelarnego);
- tonizowanie(przy pomocy toników i hydrolatów o właściwościach anti-aging);
- nawilżanie, odżywianie i ochrona z pomocą dobrego kremu do twarzy z filtrem SPF;
- stosowanie serum pod krem(kwas hialuronowy, witamina C lub kolagen).
Codziennie stosowane kosmetyki muszą zostać dobrane do rodzaju posiadanej cery.